Wysokiej jakości paliwo stałe, jakim bez wątpienia jest pellet, pozwala uniezależnić się od rosnących cen węgla oraz nasilających się problemów z jego dostępnością. Kotły pelletowe to nowoczesne, ekologiczne instalacje grzewcze, na które można otrzymać dotację, co dodatkowo zwiększa popyt na tego rodzaju opał. Jakie są cechy dobrego pelletu i co warto wiedzieć o tego rodzaju paliwie? Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego poradnika!

  • Czym jest pellet i z czego się go produkuje?

Materiał opałowy dostępny w formie granulatu, popularnie określany jako pellet, wytwarzany jest z odpadów drzewnych: zrębków, tarcicy, trocin oraz wiórów. Tego rodzaju odpady po uformowaniu w specjalnych maszynach nazywanych peleciarkami, zyskują niezwykle pożądane właściwości opałowe oraz wysoką kaloryczność. Atrakcyjna cena pelletu, duża dostępność oraz uniezależnienie produkcji od globalnych trendów na rynkach powodują, że coraz więcej gospodarstw domowych, ale także firm i zarządców różnego rodzaju obiektów stawia właśnie na ogrzewanie pelletowe, będące jednym najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie ciepła w domu.

  • Cechy dobrego pelletu

Wiesz już, czym jest pellet – warto dowiedzieć się również, czym odznacza się wysokiej klasy opał tego typu. Jego podstawowym parametrem jest odpowiednio wysoka kaloryczność, oscylująca w granicach 19 MJ/kg. Uzyskanie tak dobrych parametrów cieplnych możliwe jest jednak wyłącznie przy zapewnieniu odpowiedniej gęstości pelletu, a do tego niezbędne jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów odpadowych.

Kolejną cechą dobrego pelletu jest bez wątpienia jego ekologiczny charakter. Sam proces produkcji pelletu jest przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje odpady pochodzące z obróbki drewna. Dzięki temu, zamiast trafiać na wysypiska, otrzymują one „drugie życie” jako wysokoenergetyczny materiał opałowy.

  • Inne cechy dobrego pelletu, które można rozpoznać gołym okiem, to m.in.:

  • gładka powierzchnia granulatu,
  • mała ilość popiołu po spalaniu,
  • jednakowy rozmiar i struktura granulek,
  • tonięcie po wrzuceniu do wody.
  • Dlaczego nie warto stosować pelletu niskiej jakości?

Używanie opału niskiej jakości może prowadzić do zapchania się podajnika, braku możliwości uzyskania odpowiedniej temperatury, a także powstawania spieków czy zbyt dużej ilości popiołu. Właśnie dlatego, warto zwracać uwagę na jakość stosowanego paliwa i wybierać pellet dostarczany przez sprawdzonych producentów.

  • Certyfikacja pelletu – co warto o niej wiedzieć?

Podobnie jak inne materiały opałowe, również pellet podlega certyfikacji. W przypadku europejskich norm jakościowych kluczowy jest certyfikat jakości DIN PLUS, rozróżniający 2 kategorie pelletu: EN plus A2 oraz EN plus A1 – oznaczającą pellet o najwyższej jakości.

  • Cena pelletu a ceny węgla i ekogroszku

Niewątpliwie, jednym z najważniejszych czynników, odpowiadających za popularność tego rodzaju opału, są koszty. Cena pelletu za tonę w momencie powstawania tego artykułu wynosi średnio dwa razy mniej niż koszt zakupu 1 tony węgla czy ekogroszku. Warto więc rozważyć inwestycję w kocioł pelletowy, by nawet w czasach globalnego wzrostu cen surowców uniknąć szoku cenowego i znacznego wzrostu wydatków na opał.