Proces pakowania jest niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo i estetykę ładunku. Dlatego wiele firm nie szczędzi środków na różnego rodzaju zabezpieczanie palet do układania produktów. Najlepszym rozwiązaniem są jednak profesjonalne owijarki. Dzięki nim foliowanie, a następnie transport przedmiotów staje się znacznie łatwiejszy, a przy okazji przyspiesza owijanie, co z kolei przekłada się na większą wydajność całej linii produkcyjnej. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć towar na palecie i którą maszynę w tym celu wybrać.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje owijarek do palet?

Ogółem istnieje kilka sposobów podziału tych urządzeń. W efekcie można stworzyć bardzo szczegółowe kategorie, co pozwala idealnie dobrać owijarkę do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Warto jednak skupić się na kilku najpopularniejszych modelach, dzięki którym dokładne zabezpieczanie palet jest w ogóle możliwe. Wśród nich znajdują się maszyny do owijania:

  • ręczne – najprostsze, bo foliowanie z ich pomocą wymaga pełnego zaangażowania użytkownika. Ze względu na niską efektywność nadają się wyłącznie tam, gdzie nie trzeba przygotowywać dużej liczby towarów do transportu;
  • automatyczne – po zaprogramowaniu działają samodzielnie. Tego typu owijarki posiadają m.in. systemy sensoryczne służące do regulowania procesu owijania. Należą też do najbardziej wydajnych modeli dostępnych na rynku zabezpieczania ładunków;
  • półautomatyczne – po stronie użytkownika znajduje się ustalanie parametrów foliowania (np. siły naciągu czy liczby warstw), ale nie musi kontrolować całego procesu, by właściwie zabezpieczyć towar na palecie przed transportem. Urządzenia posiadają mechanizmy napędowe.

Jak wygląda proces foliowania palet?

Obsługa maszyn jest bardzo prosta. W przypadku modeli automatycznych i półautomatycznych wystarczy włożyć do odpowiedniego modułu rolkę z folią stretch, a następnie włączyć napęd. Foliowanie palet odbywa się w trybie góra-dół przy ruchu obrotowym talerza. Na specjalnie wyznaczonym do tego miejscu owijarki należy więc położyć paletę z ułożonym zawczasu towarem i poczekać, aż proces zabezpieczania dobiegnie końca. Owijanie skończy się, gdy tylko urządzenie nałoży stretch na cały ładunek przygotowywany do transportu.

Zalety związane ze stosowaniem owijarek do palet

Najistotniejsze korzyści z inwestycji w prezentowane urządzenia wiążą się z bezpieczeństwem. Są najlepszą odpowiedzią na to, jak zabezpieczyć towary na palecie, ponieważ foliowanie chroni ładunki przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas składowania czy transportu. Szczelne owijanie wiąże się też z zabezpieczaniem produktów przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim wilgocią.

Należy też zwrócić uwagę na szybkość pracy owijarek. Ich wydajność sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu ładunków na godzinę, co znacząco skraca czas oczekiwania na transport palet. Nawet niewielkie urządzenie przyczyni się do szybszej realizacji dostaw.

Oprócz wspomnianego już zabezpieczania warto jeszcze pamiętać o komforcie pracy. Ręczne owijanie jest męczące, a półautomatyczne lub automatyczne maszyny odciążają pracowników.

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Trzeba kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, owijanie palet zaczyna się od poprawnego położenia towaru na talerzu maszyny. Następnie pracownik musi zaczepić folię znajdującą się w module owijarki do palety, a potem wybrać odpowiedni program (wedle potrzeb). Gdy proces foliowania dobiega końca, operator odcina stretch i przy pomocy wózka widłowego zabiera zabezpieczany ładunek z talerza urządzenia.

Ile kosztuje zabezpieczanie palet owijarkami?

To zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest wydajność maszyny oraz sposób, w jaki jest ona w stanie zabezpieczyć palety (automatyczny, ręczny itd.). Do tego dochodzi rodzaj napędu i prędkość obrotowa podczas foliowania przed transportem. Trzeba się przygotować na wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych, który jednak szybko się zwraca dzięki zastosowaniu owijarki w przedsiębiorstwie.

Która owijarka do palet sprawdzi się najlepiej?

Ponieważ wymiary produktów, ich liczba oraz sposób ułożenia mogą się od siebie znacząco różnić, eksperci polecają zakup uniwersalnych maszyn. Jednym z najlepszych wyborów w tym zakresie są owijarki do palet półautomatyczne. Łączą w sobie zalety modeli automatycznych oraz ręcznych, co pozwala niemal dowolnie ustalać parametry foliowania, a to przekłada się na precyzyjne owijanie oraz bezpieczny i łatwiejszy transport towarów. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zabezpieczyć artykuły o nietypowych kształtach czy rozmiarach.

Dlatego też polecamy przyjrzeć się naszemu asortymentowi, w którym znajdują się także półautomatyczne urządzenia do zabezpieczania palet. Wyróżniają się nie tylko efektywnością, ale też trwałością oraz prostotą obsługi. W efekcie owijanie przy pomocy owijarek staje się znacznie wydajniejsze, a samo foliowanie przed transportem ogranicza przy okazji dostęp czynników zewnętrznych do towarów. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zabezpieczyć swoje produkty.