Wzrost cen paliw kopalnych, problemy z ich dostępnością oraz zwiększenie świadomości ekologicznej powodują, że coraz większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się alternatywne paliwa, takie jak biomasa. Przyjazne dla środowiska kotły stopniowo wypierają piece węglowe, sprawdzając się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przy ogrzewaniu budynków przemysłowych, hal czy magazynów. Jednym z najważniejszych elementów każdego takiego urządzenia jest palenisko – podpowiadamy, jaki palnik na pellet wybrać i na co zwracać szczególną uwagę.

Gdzie sprawdzą się palniki pelletowe?

Uniwersalność to zdecydowanie jedna z tych cech, które w największym stopniu determinują palniki do kotłów na biomasę. Urządzenia te, ze względu na swoją wysoka wydajność oraz bezobsługową pracę, znajdują szerokie zastosowanie. Oprócz budynków jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych, w których kotły z palnikami do pelletu używane są od lat, tego rodzaju urządzenia grzewcze coraz częściej spotkać możemy także m.in. na terenie:
– wielkogabarytowych hal produkcyjnych,
– obiektów magazynowych,
– zabudowy rolniczej,
– budynków usługowych: biur, sklepów i hoteli,
oraz wszędzie tam, gdzie kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej temperatury do stałego lub czasowego przebywania ludzi bądź przechowywania produktów.

Jaki palnik na pellet wybrać – kluczowe parametry

Jak nietrudno się domyślić, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jakiego palnika do spalania pelletu użyć i jak wybrać model, który sprawdzi się w każdych warunkach. Warto jednak zwrócić uwagę na 5 przytoczonych poniżej, kluczowych parametrów, wpływających na wydajność oraz niezawodność kotłów pelletowych.

  1. Moc palnika – w największym stopniu to ona wpływa na wydajność urządzeń grzewczych. Przykładowo, kocioł o mocy 350 kW wyposażony w palnik pelletowy o mocy 250-350 kW będzie mógł ogrzać powierzchnię nawet 4000 m2.
  2. Prosta obsługa – eksploatacja urządzenia nie powinna być skomplikowana ani czasochłonna. Wystarczą do tego dwie rzeczy: intuicyjny interfejs i przemyślana konstrukcja. Wszystkie opcje i ustawienia powinny być czytelnie oznaczone oraz dokładnie opisane w instrukcji.
  3. Automatyzacja – to, że palnik na pellet jest w praktyce bezobsługowy, wynika z jego zautomatyzowanych funkcji, takich jak automatyczny system zapłonu, samooczyszczanie paleniska z popiołu oraz kontrola zadanej temperatury.
  4. Bezpieczeństwo – zaawansowane rozwiązania zapewniają nie tylko bezobsługową eksploatację, ale także bezpieczne użytkowanie kotłów grzewczych, eliminując ryzyko awarii czy przekroczenia maksymalnej temperatury pracy.
  5. Kompaktowa budowa – palniki pelletowe o niewielkich gabarytach mogą być instalowane w większości kotłów na paliwo stałe. Dzięki kompaktowym rozmiarom, bez trudu da się je zamontować obok przenośnika ślimakowego oraz wszystkich pozostałych elementów, składających się na kompletny system grzewczy.

Jaki model palnika wybrać?

Wybór idealnego rozwiązania zawsze pozostaje kwestią indywidualną. Kluczowe parametry, takie jak moc paleniska, należy dostosować do powierzchni oraz kubatury ogrzewanych pomieszczeń. W razie pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji. Z przyjemnością pomożemy wybrać odpowiednie urządzenie, bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz bogatej ofercie TechnoMaszBud.