Pellet stanowi atrakcyjną pod każdym względem alternatywę dla paliw kopalnych. Jest ekologiczny, czysty, tani oraz w pełni odnawialny. Już niebawem stanie się standardem w wielu domach. Nic więc dziwnego, że często wyszukiwanym tematem w internecie jest jakość pelletu. Dzięki znajomości rozpoznawania wartościowego surowca od “wzbogaconego” unika się problemów ze spalaniem oraz ogranicza się wydatki. Dlatego przyjrzymy się bliżej związanym z tym faktom.

  • Jakość pelletu – podstawowe informacje

Wysokogatunkowy pellet można rozpoznać po zweryfikowaniu podstawowych informacji na jego temat. Powinne one znajdować się na stronie producenta i/lub opakowaniu surowca.
Które z nich są najważniejsze? Otóż granulaty powinny wyróżniać się:

  • średnicą między 6 a 8 mm,
  • gęstością od 600 do 750 kg/m3,
  • przynajmniej 4,6 kWh/kg wartości opałowej,
  • wilgotnością poniżej 10%,
  • zawartością popiołów poniżej 0,7%,
  • co najwyżej 2% innych dodatków.

Jeśli parametry odbiegają od powyższych, nie warto decydować się na zakup – niezależnie od oferowanej ceny. Taki pellet w szerszej perspektywie będzie po prostu nieopłacalny, ponieważ trzeba go zużyć w większej ilości, aby uzyskać taki sam komfort cieplny.

  • Granulaty – testy do przeprowadzenia na własną rękę

Producenci mają obowiązek informować o składzie swoich produktów, ale warto pozostać ostrożnym. Zwłaszcza wtedy, gdy pierwszy raz sięga się po pellet z danego źródła. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby rozpoznania tego, czy jakość pelletu spełnia wymagania.

Na wstępie warto przeprowadzić test zapachu. Wystarczy powąchać materiał. Powinien on pachnieć drewnem. Jakakolwiek inna woń (np. farby czy kleju) sygnalizuje, że z granulatem jest coś nie tak. Dla przykładu mógł on powstać ze starych mebli. Spalanie tak zanieczyszczonego drewna może być po prostu niebezpieczne, nie wspominając już o niskiej wydajności.

Drugi sposób testowania, tym razem wzrokowy, to ocena jego koloru. Nie chodzi o odcień czy konkretną barwę. W zależności bowiem od procesu produkcyjnego lub rodzaju drewna dobry pellet może mieć różny wygląd. Na jedno trzeba jednak zwrócić uwagę: jednolitość koloru. Pojawienie się drobin w innej barwie sugeruje wymieszanie materiału z farbami, laminatem, a nawet plastikiem. Nie trzeba dodawać, że to źle świadczy o zawartości.

Ostatni przydatny test jest związany z wagą pelletu. Przyjmuje się, że dobrze sprasowane granulaty ważą ok. 0,6 kg/litr. W przeciwnym razie można podejrzewać, że w materiale czegoś zabrakło lub przeciwnie – coś dosypano. Nieuczciwi producenci dosypują m.in. piasek lub popioły.

  • Ile powinna wynosić kaloryczność pelletu?

Teraz należy przyjrzeć się kaloryczności produktu. To od niej w dużej mierze zależy ilość wytwarzanej energii. Tak więc przyjmuje się, że kaloryczność pelletu powinna wynosić minimum 16 MJ/kg. Maksymalna wartość, jaką osiąga, to z kolei ok. 20 MJ/kg. Dopiero po spełnieniu tego warunku można uznać, że granulaty są naprawdę wysokiej jakości. Oczywiście im wyższa kaloryczność, tym większa wydajność. Niemniej trzeba pamiętać także o wyżej opisanych czynnikach, które też nie pozostają bez wpływu na efektywność procesu spalania.

  • Gdzie zamówić dobry pellet?

Aby uniknąć sytuacji, w których ekologiczne paliwo okazuje się bezużyteczne, warto kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, zawsze należy zwracać uwagę na źródło, z którego pochodzi materiał. W tym celu można np. sprawdzić opinie w internecie bądź zasięgnąć rady znajomych. Strona producenta również powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Znajdują się na niej informacje dotyczące m.in kaloryczności pelletu. To proste: im mniej danych, tym bardziej podejrzane źródło.

Po drugie, nie należy eksperymentować. Znalezienie zaufanego dostawcy jest wartością samą w sobie. Zmiana źródła może przynieść nieoczekiwane konsekwencje. To efekt tego, że nawet dobry pellet może się różnić w zależności od producenta, wobec czego trzeba zmieniać ustawienia pracy sterownika pieca. Osiągnięcie takich samych wyników jest więc trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.

Po trzecie wreszcie, nie można kierować się przy wyborze producenta wyłącznie ceną. Sprasowane trociny drzew same w sobie są tanie, ale podejrzanie niski koszt zakupu powinien zapalić lampkę ostrzegawczą. Może to bowiem oznaczać, że zostały zmieszany ze szkodliwymi surowcami, co np. obniża kaloryczność pelletu.

Dlatego tak ważne jest znalezienie zaufanego dostawcy lub inwestycja we własną pelleciarkę. Na szczęście dzięki profesjonalnym producentom maszyn, nie jest to niemożliwe.