Ze względu na swoje właściwości energetyczne pellet stanowi bardzo popularne paliwo wykorzystywane w systemach centralnego ogrzewania. Coraz więcej osób w produkcji tego rodzaju materiału dostrzega nie tylko szansę na uniezależnienie się od rosnących cen opału, ale także pomysł na biznes. Produkcja pelletu na własne potrzeby lub z myślą o sprzedaży wymaga jednak odpowiedniego zaplecza, a kluczowym elementem całego systemu jest peleciarka. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią i na co zwracać uwagę!

  • Pellet – popularne i ekologiczne paliwo

Popyt na pellet rośnie z sezonu na sezon. To ekologiczne a przy tym wydajne paliwo, stanowi doskonałą alternatywę dla węgla, wpisuje się w coraz silniejsze trendy związane z recyklingiem. Zarówno mała produkcja pelletu, jak i jego wytwarzanie na masową skalę, zakładają wykorzystanie odpadów drzewnych: wiórów oraz zrębków, które za pomocą specjalnej maszyny – peleciarki – formowane są do postaci granulatu o długości 2-3 cm i grubości 6-8 mm.

Nie ulega wątpliwości, że domowa produkcja pelletu może stanowić doskonały sposób na uzyskanie dodatkowego źródła przychodu, szczególnie jeśli dysponujemy odpowiednią ilością materiału odpadowego. Trociny czy wiórki stanowią dziś niezwykle pożądany surowiec, który można pozyskać m.in. z zakładów stolarskich. W czasach zawrotnego wzrostu cen węgla, gazu oraz ekogroszku, kotły pelletowe okazują się jednym z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu.

  • Jak przebiega mała produkcja pelletu krok po kroku?

Proces wytwarzania tego rodzaju opału nie jest skomplikowany i można opisać go za pomocą kilku następujących po sobie etapów. Jak w praktyce przebiega produkcja pelletu na własne potrzeby, jeśli dysponujemy odpowiednią maszyną?

  • Surowiec do produkcji należy poddać rozdrobnieniu.
  • Wióry oraz trociny są suszone do momentu, w którym ich wilgotność nie przekracza 12-16%.
  • Jeżeli surowiec jest różnorodny, jest on mieszany do uzyskania jednorodnej struktury.
  • Przy zastosowaniu peleciarki następuje formowanie pelletu w odpowiednio wysokiej temperaturze.
  • Pellet jest sortowany i pakowany.
  • Tak przygotowany opał można już magazynować z myślą o sezonie grzewczym.
  • Domowa produkcja pelletu – jak działa pelleciarka i czy warto ją kupić?

Do formowania oraz nadawania trocinom odpowiedniej twardości służy peleciarka, czyli specjalna maszyna, wytłaczająca granulat pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Produkcja pelletu na własne potrzeby z użyciem profesjonalnego urządzenia stanie się znacznie łatwiejsza. Jeśli dysponujemy dużymi ilościami materiału, zakup peleciarki z pewnością okaże się opłacalną inwestycją. Dzięki niej możliwa będzie nie tylko mała produkcja pelletu, ale również wytwarzanie go z myślą o sprzedaży.

  • Jaką peleciarkę wybrać?

Wybierając idealną maszynę do pelletu, warto uwzględnić przede wszystkim wydajność oraz zastosowanie takiego sprzętu. Domowa peleciarka, np. PRIME-150 jest w stanie wyprodukować ok. 40-50 kg pelletu w ciągu godziny. Bardziej wydajne maszyny, np. wytwarzający do 350 kg/h model PRIME-300, to urządzenia, dzięki którym możliwa jest nie tylko domowa produkcja pelletu, ale także jego wytwarzanie na większą skalę.

Wybierając maszyny do produkcji pelletu, warto uwzględnić także inne obszary ich zastosowania. Wiele urządzeń nadaje się również do produkcji pasz, granulowania odpadów poprodukcyjnych, torfu oraz innych surowców.