Podczas prowadzenia każdej inwestycji wykonawca musi posiadać szereg nowoczesnych maszyn, które są przystosowane do realizacji konkretnych zadań. Jednym z takich urządzeń, bez którego nie poradzi sobie żaden plac budowy, jest kruszarka szczękowa do kamienia, a także betonu i ogólnie pojętego gruzu. Jej głównym zadaniem jest kruszenie większych części materiału na mniejsze kawałki o potrzebnym dla danej realizacji rozmiarze. To właśnie pozwala na stworzenie różnego rodzaju budowli za niewielkie pieniądze. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działają, ile kosztują i gdzie najlepiej sprawdzą się prezentowane maszyny.

Budowa kruszarki szczękowej

Jednym z największych atutów tych urządzeń jest niezawodność. Wynika ona bezpośrednio z nieskomplikowanej budowy. Posiada niewiele części, które mogłyby ulec zniszczeniu wskutek kontaktu z twardymi materiałami (np. kamieniem lub betonem). Jeżeli dojdzie do awarii, to naprawy są wyjątkowo proste i zajmują niewiele czasu, co ogranicza przestoje na budowie. Warto w tym miejscu dodać, że również dzięki temu maszyny niewiele kosztują. Typowa kruszarka szczękowa wykorzystywana do gruzu składa się z:

  • wytrzymałego korpusu,
  • jednostki napędowej,
  • narzędzi kruszących,
  • elementów zabezpieczających przed przeciążeniem.

Jak działa kruszarka szczękowa do kamienia?

Podobnie jak budowa, funkcjonowanie opisywanych przez nas maszyn również należy do bardzo prostych. Pomiędzy narzędzia kruszące – a konkretnie dwie szczęki – wsypuje się materiał do kruszenia, czyli kamienie, beton i inny gruz. Po włączeniu jednostki napędowej następuje zgniatanie surowców aż do ustalonego poziomu rozdrobnienia. Jedna ze szczęk kruszarki szczękowej przez cały proces pozostaje nieruchoma, a druga wykonuje ruch wahadłowy pod odpowiednim kątem.

Ogółem wspomniana czynność może odbywać się na dwa sposoby, co zależy od modelu urządzenia: jednorozporowego lub dwurozporowego. Oba kosztują mniej więcej tyle samo i nadają się do tych samych materiałów (czyli kamienia, betonu i gruzu). Różnica polega na tym, że pierwsze kruszarki szczękowe wykonują ruch wahadłowy złożony, a drugie prosty, w związku z czym stosuje się je do – kolejno – surowców małych lub grubych.

Zalety kruszarki do betonu, gruzu i kamienia

Na uwagę zasługują przede wszystkim cztery korzyści związane z wykorzystaniem tych maszyn. Mowa konkretnie o uniwersalności zastosowania, niezawodowości oraz wydajności, ale też o tym, że kosztują stosunkowo niewiele.

Pewność działania to efekt powstawania kruszarki do betonu z wysokogatunkowych materiałów o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, a nawet wilgoć, z którą wykonawca może mieć do czynienia w trakcie swojej pracy.

Wysoka efektywność to z kolei zasługa nowoczesnych technologii. Odpowiadają one za prędkość pracy w zależności od danej frakcji. Dobre maszyny szczękowe do gruzu i kamienia rozdrobnią nawet kilka ton surowców w ciągu godziny.

Wreszcie należy wspomnieć o wszechstronności. Oznacza ona, że kruszarki do gruzu z łatwością poradzą sobie z kamieniem, betonem i innymi materiałami, które można znaleźć na każdym placu budowy.

Zastosowanie kruszarki szczękowej

Napisaliśmy już o placach budowy, ale w rzeczywistości prezentowane maszyny sprawdzą się w wielu innych branżach. Dobrym przykładem jest górnictwo, gdzie istnieje potrzeba przetwarzania dużych ilości węgla i innych materiałów przed wprowadzeniem ich do sprzedaży, co ma wpływ na koszt końcowy produktu.

Trzeba przy tym dodać, że kruszarki szczękowe do gruzu i kamienia przydadzą się wszędzie tam, gdzie dużą rolę odgrywa recykling. Oczywiście włącza się w to budownictwo, ale też np. produkcja betonu. W ten sposób producenci mogą wykorzystać pozostałości do stworzenia np. bardziej rozdrobnionego materiału do sprzedaży. Urządzenia dobrze radzą sobie także z gospodarowaniem odpadami, których recykling kosztuje dzięki temu znacznie mniej.

Ile kosztuje kruszarka do gruzu?

Przejdźmy teraz do ostatniej, ale równie ważnej kwestii. Ile kosztuje kruszarka szczękowa do gruzu, kamienia i betonu? To zależy przede wszystkim od parametrów danej maszyny oraz producenta. Maszyny o wydajności sięgającej ok. 7,5 t/h przy frakcji 50 mm charakteryzują się widełkami cenowymi między kilkanaście a kilkadziesiąt tysięcy złotych. I to niezależnie od wybranego silnika, a dostępny jest benzynowy, elektryczny oraz wysokoprężny.

Jaka kruszarka do kamienia sprawdzi się najlepiej?

Wybór odpowiedniego urządzenia może być nie lada wyzwaniem ze względu na różnorodność modeli dostępnych na rynku. Polecamy jednak bliżej przyjrzeć się naszej ofercie w tym zakresie. Posiadamy kruszarki szczękowe o bardzo dobrych parametrach oraz wytrzymałości, co pozwala na ich wieloletnią eksploatację. Nadają się one zarówno do gruzu kamiennego, jak i betonu, a na dodatek stosunkowo niewiele kosztują – są konkurencyjne pod każdym względem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej o proponowanym asortymencie. Przy okazji doradzimy, jaka kruszarka do kamienia sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.