Profesjonalny proces produkcji pelletu rozpocząć należy zawsze od doboru odpowiedniej maszynerii i aparatury. Bez nowoczesnych maszyn nie da się zautomatyzować produkcji ani zbudować wydajnej linii produkcyjnej. Zapotrzebowanie na wydajne i ekologiczne materiały opałowe rośnie, a wraz z nim ceny dostępnych na rynku produktów. Z tego też powodu, zamiast kupować opał w postaci pelletu, zdecydowanie bardziej opłaca się go wyprodukować samemu. Inwestycja w kosztowny na pierwszy rzut oka sprzęt bez wątpienia się zwróci, jeśli produkowany własnymi środkami pellet pokryje indywidualne zapotrzebowanie przedsiębiorstwa rolnego. Dzięki kompleksowemu wsparciu doświadczonych fachowców można łatwo obniżyć koszty prowadzenia działalności. Jakie maszyny i surowce do produkcji pelletu są niezbędne? Z jakich komponentów składają się profesjonalne linie do produkcji pelletu? Jak zoptymalizować proces produkcji pelletu pod kątem indywidualnych potrzeb? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Jak produkować pellet?

Przy dobieraniu odpowiedniej maszynerii do produkcji pelletu trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, jakie surowce do produkcji pelletu będą docelowo wykorzystywane. Przykładowo, jeśli głównym źródłem surowca mają być gałęzie drzew, to do rozdrobnienia ich na trociny potrzebna będzie odpowiednio wydajna rozdrabniarka. Proces produkcji pelletu jest dużo łatwiejszy, jeśli wykorzysta się do tego profesjonalne i nowoczesne maszyny w postaci:

Paliwa stałe w formie pelletu niezbędne są do zasilenia wielu maszyn i instalacji grzewczych (np. kotłów, pieców, generatorów gazu itp.). Warto zwrócić tu jednak uwagę, iż pellet ma także wiele innych zastosowań, czego przykładem mogą być choćby formy takie jak pasza, wyściółka dla zwierząt czy granulat do produkcji rur. Z tego też powodu, aby rozplanować, jak produkować pellet, trzeba wpierw zastanowić się nad tym, z czego będzie on wytwarzany oraz do czego ma być docelowo wykorzystywany. Ze względu na możliwość utylizacji własnych materiałów pellet najczęściej produkowany jest z odpadów drzewnych i produktów ubocznych, które powstają w trakcie prowadzenia działalności rolnej. Dzięki nowoczesnej maszynerii można pelletyzować zarówno rośliny (np. siano, słomę, egzotyczne gatunki roślin i drzew), jak i też odpady z tworzyw sztucznych.

Jak łatwo zoptymalizować proces produkcji pelletu względem indywidualnego zapotrzebowania?

Przy dobieraniu odpowiednich maszyn do produkcji pelletu trzeba zwrócić uwagę zarówno na zastosowanie, jak i też wydajność. Maszyna do produkcji pelletu powinna składać się przynajmniej z:

  • energooszczędnego podajnika ślimakowego,
  • zaawansowanego systemu nawilżania,
  • uniwersalnego regulatora do przetwarzania surowców,
  • chłodnicy do granulatu,
  • szafy sterowniczej,
  • zamkniętego systemu odciągowego.

Najbardziej profesjonalne oraz wydajne linie do produkcji pelletu opierać się będą na większej liczbie bardziej zaawansowanych węzłów i rozwiązań (np. rozdrabniaczy, suszarek, kalibratorów, mieszalników, chłodzących taśmociągów itp.). Ceny profesjonalnych maszyn do produkcji pelletu zaczynają się już od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty związane z budową w pełni zautomatyzowanej linii są oczywiście dużo wyższe, ale należy pamiętać tu, iż inwestycja ta powinna się zwrócić najpóźniej w perspektywie kilku lat. W przypadku jakichkolwiek problemów lub trudności z dobraniem odpowiedniej maszynerii zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych fachowców.