Pellet, bardzo popularne biopaliwo, powstaje przede wszystkim z trocin. Niestety nie każde ścinki nadają się do wykorzystania w tym celu. Jednym z problemów podczas produkcji biomasy jest jej zbyt duża wilgotność, która uniemożliwia lub bardzo utrudnia proces spalania. Suszarnie aerodynamiczne powstały jako odpowiedź na tę sytuację. Sprawdźmy, w jaki sposób działają i jak można je wykorzystać.

Do czego służy suszarnia aerodynamiczna i z czego się składa?

Celem działania suszarni jest oczywiście osuszenie materiału, a więc zredukowania jego wilgotności do optymalnego poziomu. Wejściowa wilgotność surowca może wynosić do 60%, podczas gdy wyjściowa sięga już zaledwie 6-12%. Różnica jest zauważalna gołym okiem. Suszarnia do trocin jest w stanie przerobić w ten sposób nawet kilkaset kilogramów biomasy na godzinę.

Aby było to jednak możliwe, należy skonstruować wieloelementową maszynę. Składa się ona z pieca szamotowego, który z kolei powstaje przy użyciu aż 350 cegieł szamotowych. Do tego dochodzi kalibrator i podajnik ślimakowy, przez które przechodzi materiał. Suszarnia aerodynamiczna korzysta też ze skomplikowanego systemu rurociągów. Nie można nie wspomnieć o bardziej zaawansowanych układach, takich jak wentylator promieniowy przeciwpyłowy, cyklon czy panel sterowania. Jak więc widać, jest to urządzenie o skomplikowanej konstrukcji, lecz tylko w ten sposób może dać oczekiwane efekty.

Aerodynamiczna suszarnia do trocin – zasada działania

Skoro już wiadomo, z czego składa się maszyna do suszenia, to należy przyjrzeć się bliżej jej funkcjonowaniu. Proces zaczyna się od podania przez podajnik ślimakowy surowca, a konkretnie trocin. Zostają one bezpiecznie przesunięte do komory, w której zamontowany jest wentylator promieniowy. Jego zadanie polega na wytworzeniu ciśnienia powodującego zaciąganie trocin wraz z powietrzem o wysokiej temperaturze. Jest ono wytwarzane w piecu szamotowym. Następnie aerodynamiczna suszarnia do trocin przemieszcza biomasę w rurach, powodując utratę wilgoci. Na samym końcu cyklon oddziela gorące powietrze od materiału, więc odgrywa swego rodzaju rolę sita.

Pomimo zaangażowania wielu elementów i nowoczesnej technologii, sam proces nie należy do skomplikowanych. Suszarnia do trocin nie niesie dzięki temu ryzyka spalenia surowca ani nie wytwarza toksycznych związków chemicznych. Wszystko przebiega w prosty, a więc też bezpieczny sposób.

Suszarnia aerodynamiczna Opinie użytkowników

W świetle powyższych informacji łatwiej zrozumieć, dlaczego tego typu maszyny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony biznesu specjalizującego się w produkcji pelletu, a nawet przedsiębiorstw wytwarzających trociny jako produkt uboczny zupełnie innej działalności. Suszarnia aerodynamiczna przydaje się bowiem wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na biopaliwo i ma się możliwości jego wytwarzania.

Użytkownicy urządzeń tego typu zwracają uwagę przede wszystkim na ich szybkość pracy oraz pełną automatykę. Dzięki temu aerodynamiczna suszarnia do trocin powoduje błyskawiczny zwrot z inwestycji, a przy okazji nie wymaga stałej uwagi operatorów. Prosta obsługa to w wielu przypadkach główny powód, dla którego przedsiębiorstwa decydują się na montaż maszyny w swojej siedzibie. Nie mniejsze znaczenie ma przystępny koszt zakupu.

Profesjonalna suszarnia do trocin

Tylko wysokiej jakości sprzęt jest w stanie sprostać wyzwaniom w codziennej pracy przedsiębiorstwa. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie. Posiadamy urządzenia przystosowane do intensywnej eksploatacji, wytrzymałe i bardzo wydajne (nawet do 600 kg/h). Tym właśnie powinna wyróżniać się każda zaawansowana suszarnia aerodynamiczna. Opinie o naszych produktach tylko potwierdzają ich przydatność oraz efektywność.

Podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej udzielimy odpowiedzi na pytania związane z asortymentem oraz doradzimy wybór maszyny, która najlepiej sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie. Zapraszamy do kontaktu zainteresowanych profesjonalnymi suszarniami aerodynamicznymi.