Nowoczesna, wydajna peleciarka to sprzęt, który przyda się w niejednym gospodarstwie rolnym. Sprawnie funkcjonująca maszyna pozwala na wydajne i skuteczne granulowanie paszy dla zwierząt. Jak działa to urządzenie? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Peleciarka granulator paszy – zalety i korzyści

Granulator do pasz to sprzęt zamieniający mieszankę paszową w granulat. Po przetworzeniu powstały surowiec nie traci swoich wartości odżywczych, a nawet może stać się jeszcze lepszy. W porównaniu ze zwykłą mieszanką paszową granulat jest pod wieloma względami korzystniejszym rozwiązaniem.

Granulowanie paszy pozwala wyprodukować granulat o identycznym kształcie i zawartości. W przypadku mieszanek paszowych jest inaczej – poszczególne elementy mieszanki różnią się strukturą, kształtem i wielkością. Zwierzęta często uczą się wybierać z podawanej mieszanki składniki, które im zasmakują ze względu na swą strukturę i formę. Pozostała część pożywienia zazwyczaj idzie zatem na odpady. W przypadku granulatu taka sytuacja nie ma miejsca – każda granulka jest identyczna w składzie, więc zwierzęta jedzą wszystko i nie mają możliwości wybierania sobie elementów o konkretnym kształcie.

Maszyna do granulowania paszy pozwala też na niemal bezodpadową produkcję pożywienia. Każda wytwarzana granulka cechuje się identycznym składem, dzięki czemu zwierzaki otrzymują wszystkie niezbędne im składniki odżywcze. Granulat jest dobrze sprasowany, co przyczynia się do zwiększenia jego pojemności i otrzymywania większej ilości paszy przez zwierzaki.

Ważną zaletą granulatu paszowego jest też łatwość jego przechowywania. Granulat nie boi się wilgoci, a proces granulowania zabija ponad 95% grzybów chorobotwórczych. Co istotne, peleciarka granulator służy nie tylko do przerobu mieszanek paszowych, ale też odpadów, np. plewy, makuchu czy odpadów z przetwórstwa prosa, jak również wyhodowanych plonów (lucerny, zmielonego zboża itp.). Urządzenie sprawdzi się do przetwarzania łusek słonecznika, siana, słomy czy suszonej trawy. Nowoczesna maszyna granulująca paszę ma zatem wiele zalet i sprawia, że proces żywienia zwierząt jest wydajniejszy i efektywniejszy. A w jaki sposób działa takie urządzenie?

  • Jak działa granulator do pasz?

Zasada działania maszyn do granulowania paszy jest wieloetapowa, ale dość prosta. W pierwszym etapie biomasa zostaje oczyszczona, a następnie wysuszona, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo procesu wytwarzania granulatu. Następnie peleciarka rozdrabnia surowiec oraz eliminuje zanieczyszczenia mineralne. Na tym etapie możliwe jest wykorzystanie dodatków, np. witamin czy składników odżywczych, służących zwiększeniu jakości granulatu. Później biomasa zostaje przekierowana do granulatora, w którym odbywa się obróbka właściwa.

Granulator, opcjonalnie może być wyposażony w specjalny dozownik który wydziela substrat na matrycę, a prasujące rolki wtłaczają biomasę. Dzięki wysokiemu ciśnieniu i temperaturze powstaje skondensowany granulat, który następnie należy schłodzić. Po schłodzeniu surowiec nadaje się do użytkowania i spożycia przez zwierzęta.