Ogromne zapotrzebowanie na wydajne rodzaje paliwa do pieca lub kominka kieruje nas w stronę pelletu, który zdobył uznanie u wielu właścicieli domów. Pellet powstaje w specjalnych fabrykach, wykorzystujących zaawansowane maszyny. W dzisiejszym artykule opowiemy o metodach produkcji pelletu, jaki następnie trafia do końcowego odbiorcy. Na czym polega działanie specjalistycznych urządzeń? Jaką wydajność są w stanie zaoferować?

Z czego robi się pellet w maszynie aerodynamicznej?

Pellet jest uznawany za paliwo ekologiczne, co ma związek z genezą samego procesu produkcji. Wielu użytkowników zastanawia się, z czego robi się pellet i dlaczego jest on tak ekonomicznym rozwiązaniem. Atrakcyjna cena pelletu dostępnego w większości sklepów wynika z faktu, że surowcem do produkcji stają się odpady drzewne w formie trocin. Pozostałości po pracach w tartaku można łatwo zaadaptować do wytworzenia wydajnego paliwa, które służy jako alternatywa dla węgla, gazu ziemnego, czy elektryczności. Systemy ogrzewania nieruchomości w oparciu o pellet zyskują na znaczeniu, co przekłada się na coraz bardziej rozbudowaną ofertę producentów pieców.

Drewno, choć najpowszechniejsze, nie jest jednak jedynym materiałem umożliwiającym proces produkcji pelletu. Paliwo do pieca może powstać również ze słomy, pestek owoców, a nawet łusek słonecznika. Ostateczna procedura, jak się robi pellet, zależy do decyzji biznesowej danego przedsiębiorstwa.

Ogólna zasada pozostaje jednak niezmieniona – do wytwarzania omawianego tutaj paliwa służy tzw. peleciarka Budowa tej maszyny przypomina wysokociśnieniową prasę, wyposażoną w prowadnicę. Przy produkcji pelletu z drewna należy stosować dodatkowe substancje klejące, np. żywicę, która utrzymuje kształt granulatu w niezmienionym stanie. Taki wymóg nie zachodzi w przypadku pelletu wytwarzanego ze słomy. Dzięki temu cena tego rodzaju paliwa prezentuje się najbardziej atrakcyjnie.

Proces produkcji pelletu w specjalistycznej maszynie – jak działa peleciarka?

Wiemy już, co stanowi bazę do produkcji pelletu. Pora odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie – jak działa peleciarka na linii produkcyjnej pelletu? Budowa peleciarki warunkuje jej autonomiczną pracę według wprowadzonych uprzednio ustawień. Zanim jednak umieścimy surowce w maszynie, należy je odpowiednio oczyścić i osuszyć. W tym celu sprawdza się suszarnia aerodynamiczna, gwarantująca optymalną moc przerobową dla dużych firm produkcyjnych.

Wnętrze peleciarki pozwala na generowanie potężnego ciśnienia, które nadaje kształtu przyszłemu pelletowi i sprawia, że granulat trzyma się w całości podczas transportu i użytkowania. Biomasa z surowca umieszczana jest na rolkach dozownika, gdzie zostaje przetransportowana do mechanizmu wstępnego prasowania. Następnie przemieszcza się dalej w kierunku specjalnie wyprofilowanych otworów. Tam, w warunkach wysokiego ciśnienia i znacznej temperatury, biomasa uzyskuje pożądaną gęstość. Ostatnim etapem produkcji peletu staje się docinanie granulatu do zadanego rozmiaru, chłodzenie i pakowanie do worków.

Dzięki wydajnym maszynom przemysłowym, proces wytwarzania pelletu odbywa się szybko i z zachowaniem oczekiwanych parametrów ekonomicznych. Peleciarka jest urządzeniem znajdującym stałe zastosowanie w wielu parkach technologicznych, zajmujących się produkcją tanich i ekologicznych paliw.