Linie zaprojektowane z myślą o wytwarzaniu pasz oraz pelletu są niezwykle przydatne w wielu branżach wymagających tego rodzaju surowca. Mowa przede wszystkim o przemyśle oraz rolnictwie. Jednak mniejsza linia do produkcji pelletu sprawdzi się nawet na prywatnym terenie. Wystarczy mieć odpowiednio dużo miejsca. A ile konkretnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy bliżej przyjrzeć się temu, jak wyglądają profesjonalne linie.

 • Wytwarzanie pelletu – z czego składa się linia produkcyjna?

Maszyny wchodzące w skład linii mogą się różnić w zależności od wybranego modelu. Warto bowiem wiedzieć, że są one dostosowywane indywidualnie. Dzięki temu linia produkcyjna jest w stanie uzyskać wymaganą wydajność przy przetwarzaniu bardzo konkretnych rodzajów surowca. Może to być nie tylko słoma lub siano, ale też trociny. Maszyny poradzą sobie też z łuskami słonecznika, odpadami zbożowymi oraz mieszankami paszowymi.

 • Standardowa linia do produkcji pelletu zawiera:

  • Suszarnię do suszenia materiału. Występuje ona w wersji bębnowej oraz taśmowej.

  • Młyn bijakowy. Służy on do rozdrabniania surowca na mniejsze frakcje, które lepiej nadają się do dalszego przetwarzania.

  • Przesiewacze. Dzięki nim oddziela się zanieczyszczenia oraz zbyt duże frakcje materiału. Utrzymują więc wydajność systemu oraz czystość uzyskiwanego produktu.

  • Przenośniki. Transportują przetworzony surowiec do wyznaczonego miejsca. Może też do tego posłużyć transport pneumatyczny.

  • Kondycjoner. Przygotowuje materiał pod kątem jego wilgotności.

  • Granulator. Odbywa się w nim proces granulacji, czyli tworzenia pelletu.

  • Chłodnica. Służy do chłodzenia pelletu po przetwarzaniu.

Oczywiście bardziej zaawansowane modele posiadają znacznie więcej elementów. Dla przykładu linia do produkcji pelletu może zostać dodatkowo wyposażona w rębaki stacjonarne, owijarki do palet czy wagopakowarkę.

 • Jak przebiega wyrób pelletu?

Produkcja wysokogatunkowego pelletu jest dość skomplikowana. Proces rozpoczyna się od rozdrobnienia drewna lub innego surowca, a następnie jego wysuszenia. Potem linia produkcji pelletu zajmuje się usuwaniem zanieczyszczeń w przesiewaczach, a także wymieszania drewna z łyżką oleju roślinnego dla prawidłowego związania materiału. W dalszej kolejności następuje tłoczenie pelletu pod wysokim ciśnieniem i w temperaturze sięgającej 75-90ºC. Po przesortowaniu należy więc go schłodzić, co powoduje też jego twardnienie. Trwa to zaledwie kilkadziesiąt minut. Na samym końcu linie do produkcji pasz pakują przetworzony surowiec do papierowych lub plastikowych worków. Tak zabezpieczony pellet należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu gospodarczym.

Zainteresowanych własną linią produkcyjną pelletu zapraszamy do przyjrzenia się naszej ofercie. Z przyjemnością dostarczymy i zamontujemy urządzenia. Jako profesjonalny producent maszyn do produkcji pelletu gwarantujemy wysoką jakość wykonania, a także doskonałą ich wydajność. Więcej informacji o asortymencie można uzyskać kontaktując się z nami drogą telefoniczną lub mailową.