Rosnące nieustannie ceny materiałów opałowych sprawiają, iż coraz więcej osób i firm zaczyna rozglądać się za alternatywnym rozwiązaniem lub systemem. Ze względu na to jak bardzo wysokie mogą być potencjalne koszty związane z modernizacją kotła lub zmianą systemu, łatwo zrozumieć można, dlaczego tak wiele z nich wybiera nowoczesny palnik na pellet. Warto zwrócić tu uwagę, iż dostępne na rynku odmiany pelletu często różnią się zarówno pod kątem przeznaczenia, jak i też jakości. Niedostosowane do możliwości palnika pellety są główną przyczyną większości problemów, które pojawić się mogą w trakcie naturalnej eksploatacji. Jak łatwo dobrać odpowiedni palnik do pieca na pellet? Ile wytrzyma palnik na pellet? Dlaczego opłaca się zainwestować w profesjonalny palnik peletowy? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak wybrać odpowiedni palnik do pieca na pellet?

Dzięki kompleksowemu wsparciu doświadczonych fachowców można łatwo dobrać odpowiedni palnik do pieca na pellet. Przy wyborze trzeba kierować się przede wszystkim indywidualnym zapotrzebowaniem energetycznym w danym miejscu. Jeżeli w przyszłości ma ono wzrosnąć np. z powodu planowanej rozbudowy, to z reguły opłaca się od razu uwzględnić. Profesjonalny i nowoczesny sprzęt powinien cechować się przede wszystkim odpowiednią mocą oraz intuicyjną jednostką sterującą. Wysokiej klasy palnik peletowy jest w stanie choćby:

  • automatycznie sterować systemami zapłonu i wygaszania,
  • dozować odpowiednią ilość granulatu przez ślimak,
  • oczyszczać się bezobsługowo z zanieczyszczeń powstałych w trakcie spalania pelletu,
  • poradzić sobie z tańszym pelletem niższego gatunku lub klasy,
  • ogrzać budynki mieszalne, rolnicze, magazynowe, przemysłowe, produkcyjne itp.
  • współdziałać z suszarniami aerodynamicznymi oraz innymi urządzeniami (np. generatorami pary).

Warto podkreślić tu, iż przypadku jakichkolwiek problemów lub trudności z dobraniem optymalnego bądź kompatybilnego rozwiązania zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowców. Główną zaletą takiego scenariusza jest to, iż sprzęt zostanie zarówno odpowiednio dobrany, jak i też skonfigurowany.

Jak zamontować prawidłowo palnik peletowy?

W świetle obowiązujących przepisów bez odpowiednich narzędzi oraz kwalifikacji nie można samodzielnie ingerować w działanie instalacji grzewczych. Pomimo iż przerobienie pieca na pellet nie jest specjalnie skomplikowanym ani wymagającym procesem, to ze względu na bezpieczeństwo długoterminowego działania zdecydowanie lepiej postawić tu na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów. Zautomatyzowany przy pomocy funkcjonalnej jednostki sterującej palnik może być zainstalowany zarówno w nowych, jak i pracujących kotłach na paliwo stałe. Jeżeli montaż przeprowadzony zostanie w profesjonalny i zgodny z zaleceniami producenta sposób, to przez długie lata nie trzeba się będzie martwić tym ile wytrzyma palnik na pellet.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny palnik na pellet?

Tak jak już wspominaliśmy, największym zagrożeniem dla żywotności i bezawaryjności pracy palników jest niskiej jakości pellet. Z przetwarzaniem opału gorszej klasy pomóc może jedynie wysoka jakość rozwiązań technologicznych i przemyślana konstrukcja. Z tego też powodu większość nowoczesnych palników na pellet posiada mniej lub bardziej zaawansowaną funkcję samooczyszczania (np. wypychanie mechanicznie albo rotacyjne). Warto podkreślić tu również, iż profesjonalnie zamontowane palniki na pellet powinny być także objęte dodatkową gwarancją producenta.