Świeże tłuszcze ciekłe z roślin oleistych są wyjątkowo pożądane w każdej kuchni. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad możliwością samodzielnej produkcji. Prasa olejowa kosztuje jednak kilka tysięcy złotych. Czy warto w nią zainwestować? Przyjrzyjmy się wszystkim aspektom związanym z tym urządzeniem.

Jak przebiegają etapy produkcji oleju?

Na szczęście obsługa sprzętu nie stanowi żadnego wyzwania. Szansa na zmarnowanie surowca jest bliska zeru. A to z pewnością przekona osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w tłoczeniu. Produkt działa niemal automatycznie. Wystarczy uzupełniać zapasy roślinne. A jak konkretnie wyglądają etapy produkcji oleju? Przedstawia się to tak:

1) Do zbiornika wsypuje się nasiona.

2) Ziarno trafia do załadowczego ślimaka przez klapę regulacyjną.

3) Następuje rozdrabnianie surowca w maszynie do produkcji oleju.

4) Wytwarza się ciśnienie niezbędne do tłoczenia.

5) Tłuszcz spływa do spustu przez otwory w cylindrze komory prasującej.

6) Makuch przedostaje się przez otwór w nakrętce.

Jakie są zalety tłoczenia oleju na zimno i na czym polega?

Opisany powyżej proces dotyczy szczególnego rodzaju tłuszczu roślinnego. Powstaje on przy użyciu metody na zimno. Oznacza to, że temperatura w maszynie nie przekracza 40ºC. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób produkt nabiera oczekiwanych właściwości. Wśród nich znajduje się:

  • przyjemny smak oraz zapach,
  • wydłużony okres przydatności,
  • pozostawienie witaminy, kwasów tłuszczowych, substancji zawierających fosfor i innych aktywnych składników w stanie nienaruszonym.

Co więcej, tłoczenie oleju na zimno pozostawia po sobie makuch, czyli produkt resztkowy, który po dodatkowej obróbce posłuży jako karma dla bydła, ptaków czy ryb.

Jak wygląda opłacalność tłoczenia oleju?

Jeszcze do 2022 roku Ukraina była potentatem w produkcji tłuszczu słonecznikowego (ponad 30% udziałów na globalnym rynku). Na tamtym etapie zaspokajała też potrzeby Unii Europejskiej w zakresie produktów rzepakowych oraz sojowych. Obecnie nie jest to możliwe ze względu na wojnę. Należy też spodziewać się, że nawet po zakończeniu działań wojennych produkcja jeszcze przez długi okres nie wróci do poprzednich wartości.

Wszystko więc wskazuje na to, że zakup prasy olejowej w najbliższym czasie będzie wyjątkowo opłacalny. Nie tylko pozwoli uniezależnić się od niepewnej sytuacji rynkowej, ale także zarobić na sprzedaży. Ponadto tłoczenie oleju na własną rękę daje pewność, że spełnia on wszelkie standardy. Pełna kontrola nad wytwarzaniem jest niezaprzeczalną zaletą, która przekonuje coraz więcej osób.

Która maszyna do produkcji oleju sprawdzi się najlepiej?

Polecamy przyjrzeć się naszej ofercie. Mamy wysokiej jakości sprzęt, który sprawdzi się przy przetwarzaniu każdego surowca. Dzięki niemu możliwe jest tłoczenie oleju z nasion lnu, sezamu, czarnego kminku, słonecznika i wielu innych roślin oleistych. Efektem pracy jest pełnowartościowy produkt o bardzo dobrych walorach spożywczych.

Model WP-50 został zaprojektowany w taki sposób, aby wyróżniał się wydajnością, trwałością oraz łatwością obsługi. Maszyna do produkcji oleju jest w stanie obrobić do 6 litrów surowca na godzinę dzięki silnikowi o mocy 1,5 kW. Na dodatek nie zajmuje dużo miejsca. To zasługa kompaktowych wymiarów. Zmieści się nawet w małych pomieszczeniach.

Z tłoczenia oleju na zimno przy pomocy profesjonalnego sprzętu można więc bardzo wiele zyskać w zamian za niewielką inwestycję. To dlatego wiele firm oraz gospodarstw rolniczych decyduje się na samodzielną produkcję.