Zanim przystąpimy do właściwej produkcji pelletu, należy zrealizować założenia technologiczne dotyczące jakości samego surowca. Wszelkie odchylenia od normy skutkują bowiem dotkliwymi stratami na linii produkcyjnej, a nawet uszkodzeniem samej maszyny. Kluczowym elementem procesu produkcji granulowanych paliw ekologicznych pozostaje właściwe osuszenie biomasy. Jak przeprowadzić wydajne i szybkie suszenie trocin, które posłużą do wytworzenia paliw o wysokiej wydajności energetycznej? Jak wyprodukować pelet z mokrych trocin, aby gotowy wyrób spełniał wszelkie normy jakościowe? Zapraszamy do zapoznania się z opisem procedur suszenia metodą aerodynamiczną, jaka cieszy się powszechnym uznaniem producentów.

Suszenie trocin na pellet – jak suszyć trociny, aby zwiększyć wydajność produkcji?

Trociny do produkcji pelletu należą do tzw. materiałów drobnej frakcji. Ich cechą charakterystyczną jest błyskawiczne pochłanianie wilgoci z otoczenia. Dlatego efektywna redukcja zawartości wody w biomasie staje się kluczowa w procesie wytwarzania wysokogatunkowego granulatu. Aerodynamiczne suszenie trocin cieszy się tak dużym uznaniem ze względu na prostotę obsługi maszyny, niski koszt zakupu i niewielkie gabaryty. Suszarnia aerodynamiczna to istna rewolucja w dziedzinie produkcji pelletu. Dostarcza niezaprzeczalnych walorów ekonomicznych, a sam proces suszenia pochłania minimalne ilości energii. Dzięki tym właściwościom, suszenie trocin na pellet w suszarce aerodynamicznej spotkało się z aprobatą środowisk ekologicznych, co stanowi dodatkową zachętę dla producentów rozważających wybór właściwej technologii.

Suszarnia aerodynamiczna doskonale współpracuje nie tylko z trocinami, lecz także z innymi surowcami (np. słomą, odpadami rolniczymi, a nawet torfem). Peletowanie mokrych trocin i innych odpadów odbywa się ponadprzeciętnie szybko, co również pozostaje ważnym czynnikiem na drodze do optymalizacji procesów biznesowych.

Suszenie trocin to początkowy etap na drodze masowej produkcji paliwa w formie sprasowanego granulatu. Jeśli dana firma wie, jak suszyć trociny i posiada do tego odpowiedni sprzęt, dalsze etapy produkcji przebiegają bez zbędnych zakłóceń.

Na czym polega wytwarzanie pelletu?

Mając do dyspozycji gotową, suchą biomasę, można rozpocząć właściwy etap produkcji. Surowiec umieszczany jest na specjalnym rolkach peleciarki, skąd zostaje przetransportowany do wnętrza maszyny. Tam, pod wysokim ciśnieniem i w warunkach znacznej temperatury, następuje prasowanie trocin. Na początku pierwszych minut pracy w celu ułatwienia maszynie pracy często stosuje się na początku mieszankę trocin z określoną dawką oleju.

Wyrób pelletu a jego jakość

Na końcową jakość pelletu wpływa przemyślany proces produkcji. To właśnie dlatego tak ważnym czynnikiem pozostaje suszenie trocin na początkowym etapie. Granulat zbyt wilgotny bardzo szybko ulegnie rozpadowi, nawet jeśli w pierwszym minutach po wyjściu z maszyny nie widać podobnych objawów. Kolejnym czynnikiem staje się średnica pelletu i odpowiednie odstępy między rolkami w maszynie. Do wytwarzania pelletu warto stosować wyłącznie sprawdzone peleciarki, które udowodniły swoją przydatność w przemyśle. Jeśli interesuje Cię dobra peleciarka, warto zapoznać się z ofertą pod linkiem: https://maszyny-tmc.pl/product-category/granulatory-peleciarki/.