Peleciarki (zwane też granulatorami) należą do wytrzymałych maszyn. Jednak wraz z czasem stan techniczny poszczególnych elementów pogarsza się w naturalny sposób. Szczególnie narażona na niszczenie jest matryca do peleciarki. Co zrobić, gdy ulegnie uszkodzeniu? Czy nadaje się już tylko do wyrzucenia? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.

Od czego psuje się matryca do peleciarki?

Warto wiedzieć, co może być przyczyną uszkodzeń, aby uniknąć błędów w przyszłości. Tak więc matryca peleciarki psuje się szybciej, gdy zostanie źle ustawione ciśnienie do danego surowca. Należy wobec tego przed włączeniem urządzenia zmodyfikować kilka parametrów: średnicę i kąt otworu, a także grubość matrycy. Kolejnym przykładem złej eksploatacji jest niewłaściwe ustawienie odstępu między matrycą peleciarki a rolkami. Średni odstęp powinien wynosić 0,05-0,3 mm. A optymalny rozmiar frakcji powinien być co najmniej 1 lub 2 mm mniejszy od otworu matrycy.

Kiedy wymiana matrycy?

Niestety w wielu przypadkach niewłaściwa eksploatacja matrycy skutkuje jej całkowitym zniszczeniem. Nie nadaje się ona do dalszej pracy zwłaszcza wtedy, gdy doszło do wyraźnego pęknięcia bądź całkowitego zużycia części. Wówczas naprawa nie ma sensu – w praktyce może okazać się nawet niemożliwa. Wymiana matrycy pozostaje więc jedyną opcją, gry uszkodzenia są rozległe. Dobrą praktyką jest też zakup nowej części w momencie, gdy maszyna przestaje działać wskutek zbyt wysokiego zużycia.

A może regeneracja matrycy do peleciarki?

Nie wszystkie uszkodzenia elementu od razu kwalifikują się do wymiany. Czasem wystarczy poddać go drobnym naprawom, aby przywrócić pełną funkcjonalność. Kiedy zdecydować się na regenerację? Przede wszystkim wtedy, gdy stopień zużycia części nie uniemożliwia jeszcze jej dalszego działania. Matryca do peleciarki może więc nosić wyraźne ślady użytkowania, ale nie powinny one jeszcze tak źle wpływać na jej pracę. Dobrym przykładem jest nieregularne zużycie – w niektórych miejscach matryca może być bardziej uszkodzona niż w pozostałych. To wynik niewłaściwej eksploatacji, ale sam element nadaje się do dalszego użytkowania.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy otwory wlotowe zaczynają się zamykać, a w matrycy znajdują się ciała obce. To bardzo wyraźne sygnały kwalifikujące ją do regeneracji.

Gdzie znaleźć profesjonalne matryce peleciarki?

Aby mieć pewność, że granulator będzie funkcjonował jeszcze przez długi czas po wymianie matrycy, należy zaopatrzyć się w markowe produkty. Dlatego polecamy uwadze naszą ofertę. Matryca TMC wyróżnia się wysoką jakością, wytrzymałością oraz przystosowaniem do intensywnej eksploatacji. To najlepsza gwarancja zachowania wydajności posiadanej peleciarki. Co więcej, zapewniamy serwis dostarczanych produktów. Można więc liczyć na naszą pomoc w przypadku jakichkolwiek kłopotów związanych z użytkowaniem granulatora.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej o naszym asortymencie. Przy okazji doradzimy wybór matrycy do peleciarki.