Elementy konstrukcyjne maszyn zużywają się w naturalny sposób. Czasem jednak dochodzi do awarii powodowanych nieprzewidzianymi okolicznościami bądź błędem ludzkim. Niezależnie od źródła problemów, matryca peleciarki wymaga wówczas naprawy lub zakupu zupełnie nowego komponentu. Co robić w takiej sytuacji? Zapraszamy do lektury, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Co powoduje awarie matrycy peleciarki?

Istnieją dwa główne powody psucia się części. Pierwszy z nich związany jest z niewłaściwym ustawieniem odstępu między matrycą a rolkami. Powinien on wynosić między 0,05 a 0,3 mm. Z kolei frakcja nie może być większa od otworu o więcej niż 1-2 mm. W przeciwnym wypadku dochodzi do zbyt silnego oddziaływania na siebie poszczególnych elementów, co skutkuje uszkodzeniami mechanicznymi.

Drugą przyczyną jest brak właściwej konserwacji. Do tego dochodzi regularne czyszczenie. To jedyny sposób na to, aby nie dochodziło do zanieczyszczeń wywołujących awarie. Warto pamiętać, że kamienie czy skrawki metalu potrafią skutecznie unieruchomić całą maszynę.

Dużo rzadziej dochodzi do skoków napięcia. Nie można jednak ich całkowicie wykluczyć ani im zaradzić. To czynnik losowy, który może skutkować wymianą komponentu. Niszczenie urządzeń w ten sposób – na szczęście – należy do wyjątków, a nie reguł.

Kiedy wymiana matrycy okazuje się niezbędna?

Awarie powodowane błędami w obsłudze kończą się zazwyczaj całkowitym uszkodzeniem części. Po czym poznać, że potrzebna jest wymiana matrycy? Przede wszystkim po wyraźnych śladach zniszczeń. Mowa zwłaszcza o pęknięciach. W takiej sytuacji nie da się już zrobić nic sensownego. Wszelkie próby naprawy są skazane na niepowodzenie, ponieważ naruszane konstrukcja będzie dalej pękać wskutek pracy peleciarki.

Istnieje również szansa pojawienia się takich uszkodzeń, które nie są widoczne gołym okiem. Warto wówczas zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. Nasi fachowcy są w stanie ocenić, czy dany element należy już wymienić, czy może istnieje jakieś inne rozwiązanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że zakup nowej części nie jest jedyną opcją.

Czy regeneracja matrycy do peleciarki jest możliwa?

Na pewno wiele osób ucieszy fakt, że zużyte komponenty można w niektórych przypadkach poddać procesowi odnowienia. Tak zwaną regenerację przeprowadza się wtedy, gdy matryca do peleciarki ulega zużyciu wskutek normalnej eksploatacji. To naturalne, że po jakimś czasie przestaje ona być tak wydajna i niezawodna, jak dawniej. Pojawianie się przepaleń i tym podobnych problemów nie skreśla jednak jej z użytkowania.

Regeneracja jest dość skomplikowanym działaniem, które wymaga użycia zaawansowanych narzędzi, a także posiadania specjalistycznej wiedzy na ten temat. Dlatego nie da się go przeprowadzić w domu. Należy sięgnąć po pomoc fachowców. Oni także ocenią, czy przypadkiem nie lepiej dokonać wymiany. Możliwe, że zbyt mocno wyeksploatowany element nawet po odnowieniu nie będzie już spełniać oczekiwań.

Matryca TMC – trwały i bezpieczny produkt dla peleciarek

Zawsze warto postawić na sprawdzone marki. Gwarantują one, że produkty nie zepsują się tak szybko, jak konkurencyjne. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie. Matryca TMC wyróżnia się wysoką jakością, co ma bezpośredni wpływ na wydłużenie jej żywotności. Doskonale pasuje do granulatorów znajdujących się w sklepie TechnoMaszBud.

Z przyjemnością pomożemy w wyborze matrycy TMC. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.