Istnieje pewna różnica między zwykłą karmą dla zwierząt: kurcząt, kaczek, ryb lub bydła a karmą dla zwierząt domowych: psów i kotów.

Wielu hodowców zajmujących się profesjonalną hodowlą zwierząt zaleca stosowanie gotowej suchej karmy jako bardziej zrównoważonej diety.

Specjalnie wyprodukowana  karma dla psów, kotów i małych zwierząt domowych to karma pełnowartościowa,  która zawiera wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.

Jego główną rolą jest dostarczanie wszelkiego rodzaju zwierzętom składników odżywczych spełniających najbardziej podstawowe potrzeby życiowe, potrzeby wzrostu, rozwoju i zdrowia. Karma ma zalety wszechstronnego odżywiania, szybkiego trawienia i przyswajania, składu naukowego, standardu jakości, wygodnego karmienia i stosowania oraz może zapobiegać niektórym chorobom.

Rodzaje i skład gotowych karm dla zwierząt

Gotowe karmy produkcji przemysłowej można podzielić na grupy:

 • suche, w postaci krakersów;
 • mokre, w workach na jedno karmienie;
 • konserwowane.

W skład karmy suchej i mokrej wchodzą zboża (większa część), mięso i tłuszcz oraz suplementy w postaci koncentratów witamin i mikroelementów niezbędnych dla zbilansowanej diety. Każdy godny producent przestrzega własnej receptury, poprawiając jakość i smak karmy. Oczywiście im wyższa zawartość mięsa, tym wyższa cena. Wielu producentów karm profesjonalnych odmawia stosowania tłuszczu z kurczaka, kukurydzy, soi, zastępując inne składniki — ryż biały, mięso z indyka. Dodatki stosowane w karmach obejmują zarówno standardowe witaminy i minerały, jak i suszony kryl antarktyczny i drożdże piwne. Karma mokra ma wyższą zawartość wody i galaretki w produkcie, pakowana jest w szczelne woreczki lub puszki przeznaczone do jednorazowego karmienia.

Zalety suchej karmy dla zwierząt domowych

Należy zauważyć, że prawie wszyscy doświadczeni hodowcy nalegają na karmienie zwierząt domowych suchą karmą, w przeciwieństwie do karmy mokrej i konserwowanej, ma wiele zalet:

 • brak bakterii chorobotwórczych w przeciwieństwie do mokrej karmy, która jest podatna na pleśń i rozwój mikroorganizmów;
 • łatwość przechowywania i transportu;
 • samodzielne dozowanie objętości paszy bez wiązania z saszetkami.

Często właściciele rozpieszczają swoje zwierzęta mokrą karmą jako przysmakiem. A jednak hodowcy nalegają na stosowanie jednego rodzaju wysokiej jakości karmy, który w pełni zaspokoi potrzeby zwierzęcia przez całe życie.

Produkcja suchej karmy dla kotów i psów

Dla początku własnego biznesu jest potrzebna linia do produkcji karmy, która zakłada standardowe etapy procesu technologicznego:

 • przygotowanie;
 • mieszanie surowców;
 • ekstruzja;
 • obniżenie wilgotności;
 • suszenie;
 • rozpylanie oleju;
 • fasowanie.

Surowcem wyjściowym do produkcji paszy dla zwierząt jest odwodniony surowiec — z naturalnego produktu odparowuje się wilgoć i powstają granulki, które są już częścią produkowanej karmy. A ze względu na fakt, że pełnowartościowa karma dla zwierząt jest wieloskładnikowa w swoim składzie, konieczne jest dokładne wymieszanie wszystkich składników. Na początkowym etapie wszystkie składniki są mielone na jednorodną konsystencję masy przypominającej mąkę gruboziarnistą.

Następnie surowiec przechodzi dwa ważne etapy: ugniatanie surowca ze wzrostem temperatury i wytłaczanie. Aby to zrobić, użyj Maszyny do mieszania i ekstrudera / wytłaczarki. Należy zauważyć, że proces zachodzący w części roboczej ekstrudera jest skomplikowany technologicznie. W nim masa jest popychana przez narzędzie profilujące (matrycę), a następnie, pod wpływem temperatury i ciśnienia, rozkłada się złożone węglowodany na cukry proste. Właśnie takie rozszczepienie pozwala zwiększyć strawność pasz do prawie 95%.

Po procesie wytłaczania surowiec przez przenośnik linii do produkcji karmy jest podawany do suszarni. Na tym etapie odbywa się obróbka cieplna suchej karmy. Po ostatecznym odparowaniu cieczy prawie gotowy produkt jest obrabiany mieszaniną olejów i tłuszczów wypełniających porowatą strukturę karmy. Należy zauważyć, że po przetworzeniu karma jest prawie bez smaku, jak ludzkie jedzenie bez soli i przypraw. Dlatego konieczne jest aromatyzowanie produktów olejami i tłuszczami, które nadają mu wartość smakową dla psów i kotów. Dalej gotowa karma jest schłodzona i pakowana za pomocą linii chłodzenia i pakowania LCP-600.