Czasy, gdy zwierzęta domowe zjadały resztki ze stołów, minęły już bezpowrotnie. Obecnie wszyscy eksperci polecają, by czworonogi karmiono specjalnie stworzonym do tego prowiantem. Dzięki temu rosną one zdrowe, a to przekłada się na ich lepsze samopoczucie. Aby jednak produkcja karmy dla psów – zwłaszcza suchej – spełniała wszelkie wymagania, musi powstawać przy użyciu specjalistycznych maszyn włączonych do linii produkcyjnej. Z naszego artykułu dowiesz się, jaką technologię wykorzystać w tym celu oraz które urządzenia są niezbędne do dostarczania wysokiej jakości pożywienia dla pupili.

Jakiego rodzaju karmę dla psów można wyprodukować?

Ogółem wyróżnia się trzy rodzaje produktów gotowych do spożycia dla zwierząt. Pierwszym z nich jest karma dla psów konserwowa. Wyróżnia się długim terminem ważności dzięki zastosowanym konserwantom. Nie powinna jednak stanowić podstawy diety właśnie ze względu na wspomniane dodatki.

Drugim rodzajem jest suchy prowiant. To pełnowartościowe pożywienie, które dzięki co najwyżej 12% zawartości wilgotnej masy w praktyce się nie psuje, ponieważ drobnoustroje nie mają odpowiedniego środowiska do rozwoju. Maszyna do produkcji takiej karmy zalicza się też do bardzo wydajnych.

Ostatnia ważna technologia dotyczy mokrego pokarmu dla czworonogów. Linie technologiczne w tym przypadku są nieco prostsze, ponieważ w mniejszym stopniu przerabiają składniki. Powstały w ten sposób produkt dodatkowo nawadnia pupile, więc idealnie nadaje się dla psów ze skłonnością do nadwagi lub kamicy moczowej.

Dlaczego warto zająć się produkcją suchej karmy dla psów?

Większość właścicieli czworonogów stosuje zbalansowaną dietę. Dlatego też produkcja suchej karmy dla psów cieszy się największym zainteresowaniem, a przez to sporymi przychodami. Przy okazji zyskuje się w ten sposób pewność, że do zwierząt trafia najlepsze pożywienie, jakie tylko mogą otrzymać.

Jedyną potencjalną przeszkodą jest znalezienie właściwej maszyny. Powinna ona nie tylko pasować do planowanej linii produkcyjnej, ale też wyróżniać się jak najlepszymi parametrami. Technologia produkcji karmy dla psów jest szczególnie ważna ze względu na jakość wyrobu. W związku z tym skupimy się teraz na tym, od czego zacząć całe przedsięwzięcie.

Czym powinna cechować się linia do produkcji karmy dla psów?

Na samym początku należy zastanowić się, które urządzenie będzie najlepsze do osiągnięcia celów. Warto zwrócić uwagę na tzw. ekstruder, czyli wytłaczarkę paszową. Dzięki jednolitej pracy oraz równomiernemu podgrzewaniu ta maszyna do produkcji karmy dla psów cechuje się wysoką wydajnością, a także wysoką jakość produktu końcowego. Na dodatek temperatury osiągane dzięki technologii wewnątrz konstrukcji eliminują na całej linii wszelkie drobnoustroje.

Ekstrudery dobrej marki mają przy tym w zestawie kilka matryc, które pozwalają wytworzyć suche pożywienie dla zwierząt o różnych wymiarach i kształtach. To znakomity sposób na rozpoczęcie własnej produkcji o unikatowych właściwościach.

Etapy technologii produkcji karmy dla psów

Tworzenie pokarmu dla zwierząt to proces wieloetapowy. Produkcja w większości odbywa się w pojedynczej maszynie. Na samym początku należy zebrać składniki niezbędne do produkcji. W dalszej kolejności trafiają one do ekstruderów. Tam następuje ekstruzja, czyli technologia wytłaczania surowców, oraz obniżania wilgotności. Dopiero potem następuje suszenie, dzięki któremu powstaje sucha karma dla psów. Na końcu pozostaje już tylko rozpylanie oleju oraz fasowanie. W efekcie otrzymuje się pokarm o strawności sięgającej 95%.

Ile kosztuje maszyna do produkcji karmy dla psów?

Wbrew pozorom nie jest to duża inwestycja. Produkcja karmy dla psów przy użyciu profesjonalnych maszyn i dostosowanych technologii na nowoczesnej linii produkcyjnej wymaga inwestycji na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych na pojedynczy ekstruder. Oczywiście wraz ze wzrostem wydajności, rośnie cena urządzenia. Mimo to taka inwestycja stanowi znakomity pomysł na rozpoczęcie małego biznesu w branży przetwarzania suchej żywności dla czworonogów. Zwłaszcza jeśli znajdzie się dobrego dostawcę zarówno sprzętu, jak i składników.

Którą maszynę do produkcji suchej karmy dla psów wybrać?

To zależy głównie od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Niemniej polecamy uwadze znajdujące się w naszym asortymencie maszyny do produkcji karmy dla psów. Posiadamy kilka modeli o zróżnicowanych parametrach i wydajności, które najlepiej odpowiedzą na wymagania niezależnie od tego, jak dużo suchego prowiantu trzeba dostarczyć. Zaopatrzona w takie urządzenie linia produkcyjna pozwoli na stworzenie wysokiej jakości produktów dostosowanych do potrzeb czworonogów. Wykorzystana w tym celu technologia przyśpieszy też zwrot z poniesionych nakładów.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby otrzymać więcej informacji na ten temat. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie związane z produkcją suchej karmy dla psów, a także pomożemy dobrać maszynę pasującą do planowanej lub modernizowanej linii produkcyjnej, której technologia zwiększy możliwości całego zakładu pracy.