W obliczu rosnących cen paliw kopalnych coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne systemy grzewcze, ze szczególnym uwzględnieniem kotłów pelletowych. Niewątpliwymi zaletami tego ekologicznego opału drzewnego są jego wysoka kaloryczność oraz spora dostępność surowca, dzięki której produkowanie pelletu może odbywać się we własnym zakresie. Z czego składają się linie do produkcji tego paliwa oraz w jakie maszyny oprócz rozdrabniaczy i młynów bijakowych warto wyposażyć dwój park technologiczny?

Linia do produkcji pelletu – co wchodzi w jej skład?

Wiele osób planujących rozpoczęcie produkcji opału z drewnianych zrębków zadaje sobie pytanie o to, jakie maszyny do produkcji pelletu będą niezbędne. Rozważając budowę własnego parku maszynowego, należy dokładnie zastanowić się, czy budowa linii do produkcji pelletów ma służyć wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb, czy zamierzamy wytwarzać paliwo również dla klientów.

Typowy zestaw maszyn do produkowania opału do kotłów pelletowych powinien zostać wyposażony w młyn bijakowy. To maszyna, która odpowiada za rozdrabnianie materiału na mniejsze elementy, które poddawane są dalszej obróbce. Na samym początku surowiec należy jednak wysuszyć, dlatego dobrym pomysłem będzie inwestycja w suszarnię bębnową lub taśmową, która zapewni odpowiednią wilgotność materiału.

Kolejne urządzenia do produkcji pelletu, w które warto zainwestować, to przenośniki i przesiewacze. Rolą tych pierwszych jest transport surowca w określone miejsce. Drugie natomiast odpowiadają za odseparowanie zanieczyszczeń oraz zbyt grubych frakcji materiału. „Właściwe” produkowanie pelletu odbywa się w granulatorze, czyli maszynie odpowiadającej za proces granulacji surowca.

Inne istotne elementy linii realizującej produkcję paliwa to kondycjoner, odpowiadający za prawidłową wilgotność granulatu oraz chłodnica, niezbędna do obniżenia temepratury przygotowanego opału.

Domowe i przemysłowe urządzenia do produkcji pelletu

We wszystkie wyżej wymienione urządzenia wyposażone są gotowe maszyny do produkcji pelletu, jakie dostarcza na rynek TechnoMaszBud. Oferujemy szeroką gamę pelleciarek do użytku domowego oraz przemysłowego, o zróżnicowanej wydajności, mocy oraz funkcjonalności. Modele do małej produkcji, np. LDG-2000 KOMBI czy LDG-3000 MINI umożliwiają wytwarzanie nawet 350 kg wysokiej jakości paliwa w ciągu godziny. Natomiast profesjonalne linie pelletowe wyposażone w młyny bijakowe, chłodnice do granulatu, podajniki ślimakowe oraz pojemne zbiorniki będą idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, w których produkowanie pelletu odbywa się na skalę przemysłową.

O jakie maszyny do produkcji pelletu warto rozbudować swoją linię?

Każda produkowana przez TechnoMaszBud linia do produkcji pelletu ma charakter modułowy, który umożliwia jej szybką rozbudowę. W zależności od specyfiki procesu produkcyjnego zestaw można rozbudować o takie maszyny jak przenośnik-kalibrator, aerodynamiczną suszarnię, rozdrabniacz oraz wiele innych przydatnych akcesoriów.

Park do produkowania pelletu – dopasuj do swoich potrzeb!

Chcesz stworzyć własny system do produkowania wysokiej klasy pelletu z drewna lub słomy? Już dziś skontaktuj się z nami i skorzystaj z wieloletniego doświadczenia ekspertów marki TechnoMaszBud. Nasi doradcy podpowiedzą, w jakie maszyny warto wyposażyć park technologiczny zarówno do małej, jak i pełnoskalowej produkcji. Skorzystaj z wiedzy oraz doświadczenia ekspertów i stwórz linię technologiczną idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.